Chińska dominacja w rzadkich pierwiastkach przybiera na sile po ograniczeniu eksportu germanu i galu

20 października (Reuters) – Chiny powiedziały w piątek, że wymagają zezwoleń na eksport niektórych produktów grafitowych w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego, podejmując kolejne działania w celu kontrolowania dostaw kluczowych minerałów.

Chiny są największym na świecie producentem i eksporterem grafitu, materiału stosowanego niemal we wszystkich bateriach do samochodów elektrycznych.

Wymóg ten, w odpowiedzi na wyzwania związane z globalną dominacją w produkcji, następuje po ogłoszeniu w lipcu podobnych ograniczeń eksportowych dla produktów z galu i germanu używanych w układach scalonych i innych komponentach.

Ograniczenia te, powszechnie postrzegane jako odwet za amerykańskie restrykcje dotyczące sprzedaży technologii Chinom, wzmogły obawy na Zachodzie, że Chiny mogą ograniczyć eksport innych materiałów, w tym rzadkich ziemi, których produkcję dominują.

Tom Kavanagh, szef ds. metali do baterii w Argus, powiedział, że inne kluczowe minerały, które dominują Chiny, to formy rafinowanego kobaltu, niklu i manganu używane w bateriach do EV.

„Możliwe, że wykorzystają to na swoją korzyść, gdy reszta świata będzie próbować zwiększyć swoją produkcję baterii” – powiedział.

W 2010 roku Chiny ograniczyły eksport rzadkich ziemi do Japonii po sporze terytorialnym, co spowodowało wzrost cen i zmusiło Japonię do poszukiwania alternatywnych źródeł. Pekin powiedział, że ograniczenia te były oparte na obawach środowiskowych.

Poniżej znajdują się pewne fakty dotyczące rzadkich ziemi, dominacji Chin w tej dziedzinie oraz tego, co kraje robią, aby zmniejszyć swoją zależność od chińskiej produkcji.

CZYMI SĄ RZADKIE ZIEMIE I JAK SĄ WYKORZYSTYWANE?

Rzadkie ziemi to grupa 17 pierwiastków używanych w produktach od laserów i sprzętu wojskowego po magnesy znajdujące się w samochodach elektrycznych, turbinach wiatrowych oraz elektronice użytkowej, takiej jak iPhone’y.

JAK DOMINUJĄCE SĄ CHINY W ŁAŃCUCHU DOSTAW RZADKICH ZIEMI?

Górnictwo: Chiny odpowiadały za 70% światowej produkcji rzadkich ziemi w 2022 roku, za nimi były Stany Zjednoczone, Australia, Mjanma i Tajlandia, według danych United States Geological Survey (USGS).

Przetwarzanie: Chiny są domem dla co najmniej 85% światowej zdolności do przetwarzania rud rzadkich ziemi na materiały, które producenci mogą używać, według firmy badawczej Adamas Intelligence w 2019 roku.

Eksport: chiński eksport rzadkich ziemi spadł we wrześniu w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale wzrósł o 6,6% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku do 40 371,8 ton, pokazały chińskie dane celne.

Chiny wyeksportowały 48 728 ton rzadkich ziemi w 2022 roku, spadek o 0,4% w skali roku.

Stany Zjednoczone czerpią większość swojego importu rzadkich ziemi z Chin, ale ta zależność zmniejszyła się do 74% w latach 2018-2021, z 80% w latach 2014-2017.

Które kraje mają najwięcej rezerw pierwiastków rzadkich?

Szacuje się, że Chiny mają 44 miliony ton równoważnika tlenku rzadkich ziemi (ROE) w rezerwach, czyli 34% światowych rezerw.

Wietnam, Rosja i Brazylia mają szacowane rezerwy rzędu nieco ponad 20 milionów ton każdy. Indie posiadają 6,9 miliona ton, Australia 4,2 miliona, a Stany Zjednoczone 2,3 miliona ton.