Chińskie kontrole w Foxconn (wykonawca Apple) odwet za wychodzenie z chińskiego rynku?

Raport medialny z niedzieli mówił, że chiński rząd rozpoczął kontrole w spółkach zależnych Hon Hai w całych Chinach.

Dostawca Apple’a, Foxconn, oficjalnie znany jako Hon Hai, powiedział, że będzie współpracować z chińskimi władzami w dochodzeniach, po doniesieniach, że urzędnicy przeprowadzają kontrole podatkowe i przeglądają użytkowanie gruntów przez spółki zależne Foxconn.

Państwowe media poinformowały w niedzielę, powołując się na nieujawnione źródła, że wiele biur spółek zależnych Hon Hai w całych Chinach było poddawanych audytom podatkowym i dochodzeniom w miejscu dotyczącym użytkowania gruntów.

Grupa Technologiczna Hon Hai to największy na świecie producent elektroniki kontraktowej. Firma składa produkty konsumenckie, takie jak iPhone’y firmy Apple.

„Przestrzeganie prawa wszędzie, gdzie działamy na całym świecie, to podstawowa zasada Grupy Technologicznej Hon Hai (Foxconn). Aktywnie będziemy współpracować z odpowiednimi jednostkami w zakresie związanych prac i operacji” – powiedziała firma w oświadczeniu w niedzielę.

Akcje Hon Hai notowane na giełdzie w Tajpej spadły o 3,29% we wczesnych godzinach poniedziałkowego handlu.

Dochodzenia mają miejsce w momencie, gdy założyciel Foxconn, Terry Gou, stara się zostać następnym prezydentem Tajwanu. Pekin twierdzi, że samorządna wyspa jest częścią jego terytorium.

W sierpniu Gou ogłosił, że wystartuje w wyborach prezydenckich na Tajwanie w 2024 roku jako niezależny kandydat, po tym jak ponownie nie uzyskał nominacji głównej opozycyjnej partii Kuomintang wcześniej tego roku. Zrezygnował z wcześniejszej kandydatury na prezydenta w 2019 roku, po tym jak KMT wybrało innego kandydata jako swojego nominata.