Termin 'net-billing’ jest dobrze znany posiadaczom instalacji fotowoltaicznych i budzi ich zaniepokojenie. Platforma Obywatelska (PO) obiecywała korzystne zasady odsprzedaży energii z fotowoltaiki podczas kampanii wyborczej, ale aktualnie nie ma projektu nowych przepisów. W związku z tym, branża fotowoltaiczna zdecydowała się przedstawić własną inicjatywę.
Zmiana rozliczenia jednak nie w lipcu?
Od lipca 2024 roku planowano, że rozliczenia z firmami energetycznymi miałyby bazować na giełdowej stawce godzinowej. Jednak budowa Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) napotkała opóźnienia. System ten jest kluczowy do rozliczeń w ramach net-billingu, wprowadzonego w kwietniu 2022 r. Obecnie, osoby korzystające z net-billingu kupują prąd po cenach detalicznych, ale sprzedają go po cenach hurtowych. Według money.pl, w praktyce oznacza to niewielkie zarobki za sprzedany prąd, gdy ceny na giełdzie spadają. PO proponowała minimalne gwarantowane ceny za energię sprzedawaną przez właścicieli fotowoltaiki, lecz to pomysł pozostał na razie tylko w sferze planów.
Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej PV Polska przedstawia swój plan
Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej PV Polska zdecydowało się przedstawić własne propozycje rozwiązań. Jak powiedział Maciej Borowiak, prezes zarządu stowarzyszenia, w rozmowie z money.pl, minimalna cena energii sprzedawanej przez prosumentów byłaby ustalana podobnie jak w mechanizmie wyznaczania ceny referencyjnej, używanym obecnie w systemie aukcyjnym dla firm fotowoltaicznych. Cena ta obowiązywałaby dla instalacji przyłączonych do sieci w danym roku kalendarzowym, a informacje o minimalnej cenie byłyby publikowane w specjalnym rozporządzeniu ministra ds. klimatu. – W ten sposób prosumenci otrzymaliby informację o minimalnej cenie odsprzedaży energii w danym roku. To istotne, ponieważ obecnie właściciele instalacji fotowoltaicznych rozliczający się według zasad obowiązujących od kwietnia 2022 r. wiedzą, ile płacą za prąd, ale nie znają ceny jego odsprzedaży. Eksperci oceniają, że istnieje duża szansa na wprowadzenie takiego nowego modelu rozliczeń w tym roku.