Chińska firma BYD, z siedzibą w Shenzhen, stała się liderem globalnej sprzedaży pojazdów elektrycznych zasilanych akumulatorowo (BEV) oraz hybryd plug-in. W 2023 roku firma osiągnęła imponujący wynik sprzedaży, sprzedając około 3,02 miliona pojazdów, co stanowi wzrost o 61,9% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Wśród sprzedanych pojazdów, BYD zanotował sprzedaż około 1,6 miliona samochodów elektrycznych oraz około 1,4 miliona hybryd plug-in. Firma podkreśliła, że w grudniu sprzedała 340 178 pojazdów, z czego 190 754 to pojazdy w pełni elektryczne.

W 2023 roku Tesla zanotowała 38% wzrost sprzedaży rok do roku, sprzedając 1,81 miliona aut, a jej produkcja wzrosła o 35%, osiągając 1,85 miliona pojazdów.

Rozwój i popularność BYD na globalnym rynku, w tym w Europie, wydaje się być nieuchronny. W zeszłym roku firma ogłosiła plany budowy nowej fabryki na Węgrzech. Decyzja ta, podkreślona jako być może motywowana politycznie, ma na celu zwiększenie dostępności pojazdów BYD w regionie europejskim, co może znacząco wpłynąć na ich popularność w tym obszarze.

BYD, założony w 1995 roku w Shenzen, początkowo zasłynął jako producent baterii do smartfonów, laptopów i innych urządzeń elektronicznych, konkurując z droższymi produktami importowanymi z Japonii. Analitycy wskazują, że dzięki tej działalności firma zdołała osiągnąć sukces na rynku pojazdów elektrycznych, ponieważ baterie stanowią najdroższy komponent tych pojazdów. Produkcja baterii w ramach grupy BYD pozwoliła na obniżenie kosztów produkcji pojazdów elektrycznych.