Kolejne państwo UE znosi VAT dla prosumentów korzystających z fotowoltaiki

Od przyszłego roku, kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej planuje wprowadzenie zerowej stawki VAT dla prosumentów przy zakupie i montażu systemów fotowoltaicznych.

Niemcy – sytuacja na teraz

W Niemczech, zerowa stawka VAT dla mniejszych instalacji fotowoltaicznych została wprowadzona na początku tego roku. Miało to na celu wspieranie gospodarki w okresie po pandemii. Niemieckie ministerstwo finansów potwierdziło, że choć niektóre ulgi zostaną wycofane, zerowy VAT dla prosumentów zostanie zachowany.

W Niemczech, oprócz wyżej wspomnianej ulgi, prosumentom oferowane są też inne korzyści. Od 2023 roku są oni zwolnieni z opodatkowania sprzedaży nadwyżek energii. W ubiegłym roku zlikwidowano również limit eksportu energii do sieci dla nowych instalacji, wcześniej wynoszący 70%.

Irlandia do 0%

W Irlandii VAT dla domowych instalacji fotowoltaicznych został obniżony z 13,5% do 0%, co doprowadziło do spadku kosztów instalacji. Jednak redukcja ta miała też wpływ na mniejsze dochody budżetowe kraju.

Rumunia również postanowiła obniżyć VAT dla prosumentów, choć nie do zera. Tamtejszy VAT na domowe systemy PV został obniżony z 19% do 5%.

3-cia Austria

Teraz to Austria planuje wprowadzenie zerowej stawki VAT dla prosumentów korzystających z fotowoltaiki. Choć rynek austriacki jest mniejszy niż niemiecki, to rośnie w dynamicznym tempie. W 2022 roku Austria osiągnęła rekordowy wzrost mocy w fotowoltaice. Od początku 2024 roku, Austriacy planują wprowadzić zerowy VAT dla domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 35 kW.