21 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaZielona StrefaRobot do czyszczenia paneli fotowoltaicznych bez użycia wody

Robot do czyszczenia paneli fotowoltaicznych bez użycia wody

Data:

Zobacz również

Chiński gigant BYD na czele producentów samochodów elektrycznych

Chińska firma BYD, z siedzibą w Shenzhen, stała się...
spot_imgspot_img

Autonomiczny i ekologiczny system robota do czyszczenia paneli fotowoltaicznych bez konieczności używania wody – to nowatorskie rozwiązanie stworzone dla Enel Green Power przez sycylijski start-up, stanowiące przykład udanej innowacji.

Kurz stanowi zagrożenie dla fotowoltaiki. Akumulacja kurzu, brudu czy piasku na panelach PV może znacząco obniżać wydajność systemów słonecznych. Problem ten jest szczególnie istotny w obszarach pustynnych, rejonach o niskich opadach czy miejscach o dużym nasyceniu kurzu. Ale czyszczenie paneli to kwestia uniwersalna, powodująca koszty zarówno finansowe, jak i środowiskowe.

Zwykłe metody czyszczenia polegają na użyciu myjek ciśnieniowych czy traktorów z hydraulicznymi szczotkami, co wiąże się z zużyciem wody oraz emisją gazów z pojazdów.

Dzięki współpracy z REIWA, sycylijskim start-upem specjalizującym się w technologii robotycznej, Enel Green Power stworzył SandStorm – zaawansowanego robota do czyszczenia. Robot ten, poruszając się autonomicznie między rzędami paneli i samodzielnie się ładowając, używa specjalnych szczotek, nie wymagając przy tym ani kropli wody.

Korzyści z robota czyszczącego PV

SandStorm oferuje szereg korzyści:

  • Możliwość pracy w nocy, bez cieniowania paneli.
  • Bezpieczeństwo, ponieważ prace nie wymagają udziału człowieka.
  • Wydajność: codzienne, tanie czyszczenie paneli.
  • Ekologiczność: brak konieczności używania wody lub diesla.
  • Kształcenie specjalistycznego personelu, np. w zakresie konserwacji urządzeń robotycznych.

Po udanym teście w laboratorium EGP w Passo Martino oraz w elektrowni Enel Green Power w Totana (Hiszpania), EGP zwiększa skalę wykorzystania tej technologii.

Technologia nieustannie się rozwija. W obiekcie EGP w Passo Martino przetestowano robota, który może samodzielnie przemieszczać się po parku słonecznym, umożliwiając robotom SandStorm przemieszczanie się między rzędami paneli.

Historia SandStorm to opowieść o sukcesie, pełna kluczowych elementów: współpracy między firmami, obniżonych kosztów, rozwój skutecznej technologii na Sycylii oraz przede wszystkim minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko.

Bycie eko to ważne, ale jeszcze ważniejsze jest bycie eko w sposób zrównoważony.

Subscribe

Ostatnio dodane

spot_img