Polska, Europa i cały świat wkraczają w erę intensywnej transformacji energetycznej, której celem jest osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej. Państwa, które są odpowiedzialne za prawie 90% globalnych emisji, już zadeklarowały swoje cele w tym zakresie, wydając na ten cel ponad bilion dolarów tylko w 2022 roku. Wszystko wskazuje na to, że rynek związany z transformacją energetyczną będzie dynamicznie rosnąć w najbliższych dekadach. To stwarza nowe wyzwania, ale również otwiera nowe możliwości, takie jak tworzenie nowych miejsc pracy. Oto zawody, które będą najbardziej poszukiwane w tym procesie:
Inżynieria energetyki odnawialnej – rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii już teraz przyczynia się do powstawania nowych zawodów w tym obszarze. W Polsce ponad 100 tysięcy osób pracuje już w sektorze OZE, a ta liczba będzie rosła, ponieważ do 2030 roku w Polsce ma powstać nawet 50 gigawatów nowych mocy w źródłach odnawialnych. To sprawia, że inżynierowie energetyki odnawialnej, którzy zajmują się projektowaniem, budową i utrzymaniem instalacji wykorzystujących energię słoneczną, wiatrową, geotermalną czy biomasę, na pewno będą mogli liczyć na atrakcyjne oferty pracy.
Analityk danych energetycznych – w dobie cyfryzacji ogromne ilości danych generowanych przez systemy energetyczne stwarzają zapotrzebowanie na specjalistów do ich analizy. Kluczowymi elementami transformacji energetycznej stają się mechanizmy inteligentnego zarządzania zużyciem energii, technologie Demand Side Response, sieci IoT oraz rozwiązania typu smart współpracujące z różnymi podzespołami. Dlatego też najbliższe lata powinny przynieść wzrost zapotrzebowania na analityków danych energetycznych. Będą oni zajmować się zbieraniem, przetwarzaniem i interpretacją danych, co pozwoli na identyfikację trendów, optymalizację sieci energetycznych, prognozowanie popytu na energię oraz podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących efektywności energetycznej.
Inżynier cyberbezpieczeństwa energetycznego – rosnąca informatyzacja sektora energetycznego tworzy nie tylko nowe możliwości zarządzania systemem, ale również stwarza pewne zagrożenia. Coraz większa rola usług sieciowych w funkcjonowaniu sektora energetycznego zwiększa ryzyko cyberataków, które mogą mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa pojedynczych odbiorców, ale i całych systemów. Dlatego też proces transformacji energetycznej zwiększy zapotrzebowanie na inżynierów cyberbezpieczeństwa energetycznego, którzy będą w stanie chronić systemy i sieci energetyczne przed atakami, identyfikując luki w zabezpieczeniach oraz projektując strategie reagowania na incydenty cybernetyczne.
Ekspert ds. magazynowania energii – Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w globalnym, europejskim i polskim miksie energetycznym wymaga budowy zdolności do magazynowania energii wyprodukowanej przez OZE. Jest to niezbędne do bilansowania systemu, który coraz bardziej opiera się na źródłach o przewidywalnej, ale niekontrolowanej pracy. To stworzy zapotrzebowanie na ekspertów ds. magazynowania energii, którzy będą w stanie opracować i implementować technologie umożliwiające przechowywanie energii na dużą skalę.
Projektant infrastruktury ładowania EV – Elektromobilność zdobywa coraz większy udział w rynku motoryzacyjnym. Już teraz samochody elektryczne zaczynają konkurować cenowo z pojazdami na paliwa kopalne, jak w przypadku Tesli Model 3, która w I kwartale 2023 roku kosztowała w USA tyle samo, co średnio nowy samochód na paliwo kopalne. Rozwój elektromobilności prowadzi do zapotrzebowania na infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych – zarówno prywatną, jak i publiczną. Dlatego coraz więcej firm będzie zatrudniać projektantów infrastruktury ładowania, którzy będą pracować na poziomie indywidualnym, miejskim i regionalnym.