Firma Solcast, należąca do DNV, prezentuje dane dotyczące nasłonecznienia, które zebrano dla Europy w lipcu. Dane pokazują, że średnie wartości nasłonecznienia w całej Europie utrzymywały się na dość typowych miesięcznych poziomach, pomimo tego, że miesiąc ten był przeplatany ekstremalnymi warunkami pogodowymi. „To potwierdza niezwykłą równowagę natury w okresie znacznych fluktuacji pogodowych”, mówi Solcast.
W lipcu, pomimo ekstremalnych warunków pogodowych, średnie wartości nasłonecznienia w całej Europie utrzymywały się na dość typowych miesięcznych poziomach. Dane zebrane przez firmę Solcast, należącą do DNV, za pomocą API Solcast, pokazały dość normalny miesiąc, z większością kontynentu obserwującym od 90% do 110% średniej lipcowej. To pomimo dość ekstremalnego miesiąca dla lokalnej pogody.
Podczas gdy północne regiony walczyły z burzami, południowa Europa była spalona przez fale upałów Cerberus, z Hiszpanią, Francją, Włochami, Grecją i Bośnią doświadczającymi temperatur powyżej 40 stopni Celsjusza. Mimo tych meteorologicznych zmiennych, ogólne średnie wartości nasłonecznienia na miesiąc pozostały w dużej mierze normalne.
Przesunięcie od wyjątkowo wysokich wartości nasłonecznienia obserwowanych w czerwcu w Wielkiej Brytanii i Francji, napędzane przez dominujący system wysokiego ciśnienia nad Morzem Północnym, do bardziej tradycyjnego letniego wzorca pogodowego, było wyraźnie zauważalne w danych NOAA przedstawionych poniżej.
Lipiec charakteryzował się systemem niskiego ciśnienia rozciągającym się nad Wielką Brytanią i Skandynawią oraz systemem wysokiego ciśnienia na Azorach, wywierającym wpływ na południowo-zachodni region.
Ten system niskiego ciśnienia, bardziej głęboki niż zwykle obserwowany w tym okresie, sprowadził znaczną ilość wilgoci z Atlantyku. W konsekwencji doprowadziło to do niższych niż średnio wartości nasłonecznienia dla regionów takich jak północna Francja, Wielka Brytania, Benelux i Skandynawia, jak można zobaczyć na tej mapie dziennego nasłonecznienia z 27 lipca.
Z drugiej strony, system wysokiego ciśnienia na Azorach przyniósł jaśniejsze niebo na południu Europy, co skutkowało wyższymi niż średnio wartościami nasłonecznienia. Jednak były one przeplatane z silnymi burzami wywołanymi przez zderzenie frontów zimnych z gorącym powietrzem indukowanym przez falę upałów w regionie.
Północne Włochy, Szwajcaria i Chorwacja były szczególnie dotknięte tymi burzami, zanim przeszły nad Europą Wschodnią i Rosją. Grad wielkości piłek tenisowych spowodował znaczne uszkodzenia systemów fotowoltaicznych w pobliżu Mediolanu, jak podkreślono w naszym artykule wcześniej tego miesiąca. W Szwajcarii wiatry o prędkości 125 mil na godzinę siały spustoszenie.
Pomimo tych ekstremalnych warunków pogodowych, równowaga nasłonecznienia między burzliwą północą a południem dotkniętym falą upałów doprowadziła do ogólnej średniej nasłonecznienia, która pozostała w typowych granicach na miesiąc lipiec.
To potwierdza niezwykłą równowagę natury w okresie znacznych fluktuacji pogodowych.