5.1 C
Warszawa
poniedziałek, 2 grudnia, 2024
Strona głównaBezpieczeństwo w sieciPołowa małych przedsiębiorstw doświadczyła ataku cybernetycznego w ciągu ostatniego roku

Połowa małych przedsiębiorstw doświadczyła ataku cybernetycznego w ciągu ostatniego roku

Data:

Zobacz również

Chiński gigant BYD na czele producentów samochodów elektrycznych

Chińska firma BYD, z siedzibą w Shenzhen, stała się...
spot_imgspot_img

Cyberbezpieczeństwo stało się najważniejszym zagadnieniem dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), a prawie połowa (48%) MŚP doświadczyła co najmniej jednego incydentu cybernetycznego w ciągu ostatniego roku.

Takie wyniki przynosi nowa ankieta przeprowadzona przez firmę Sage, dostawcę oprogramowania do księgowości i płac.

Roche Healthcare, jeden z klientów Sage, to jedno z MŚP, które niedawno doświadczyło takiego incydentu. Cindy Cleasby, rzecznik Roche, podzieliła się swoim doświadczeniem podczas wydarzenia organizowanego przez Sage w Londynie: „Dwa miesiące po decyzji o zmianie serwerów do hostowania danych, dostawca, z którym współpracowaliśmy, i który przechowywał większość naszych danych, został zaatakowany. Wyłączyli systemy na sześć miesięcy, co oznaczało, że wiele rzeczy musieliśmy robić ręcznie w tym czasie, w tym faktury.”

Niektóre firmy badane przez Sage były jeszcze mniej szczęśliwe, z jedną czwartą (25%) respondentów twierdzących, że musieli przejść przez kilka ataków cybernetycznych w ciągu jednego roku.

Cyberbezpieczeństwo to priorytet dla MŚP Według ankiety Sage, większość MŚP opracowała strategię cyberbezpieczeństwa. Na przykład 81% z nich wprowadziło więcej niż podstawowe środki bezpieczeństwa.

Znaczna część MŚP ma także świadomość rozwijania odporności cybernetycznej, a 58% z nich deklaruje, że wykonuje kopie zapasowe swoich danych.

Inne wyniki w raporcie również pokazują, że cyberbezpieczeństwo jest jednym z priorytetów MŚP, z dwiema trzecimi oceniającymi, że cyberbezpieczeństwo jest częścią ich kultury, a czterech na dziesięciu respondentów mówi, że regularnie omawiają kwestie cyberbezpieczeństwa.

Jakie są wyzwania cyberbezpieczeństwa dla MŚP?

Złożoność transformacji cyfrowej sprawia, że mniejszym firmom trudno jest być na bieżąco z kwestiami bezpieczeństwa.

Jednym z istotnych wyzwań jest praca zdalna: choć 81% respondentów z Wielkiej Brytanii stwierdziło, że ma proces zarządzania ryzykiem cyberbezpieczeństwa dla pracowników zdalnych, tylko 53% ściśle go monitoruje. Jedna czwarta (25%) brytyjskich firm z procesem bezpieczeństwa pracy zdalnej przyznała, że niektórzy z ich pracowników go nie przestrzegają.

Podobnie migracja do chmury stanowi wiele wyzwań dla MŚP. Ponad połowa (52%) respondentów ankiety Sage stwierdziła, że nie ma pełnego zaufania do korzystania z usług chmurowych ze względów bezpieczeństwa.

Tymczasem krajobraz zagrożeń cybernetycznych również szybko ewoluuje, z bardziej ukierunkowanym phishingiem i bardziej zaawansowanym oprogramowaniem ransomware.

Jest to jedno z najważniejszych obaw MŚP, z połową (51%) uważającą, że nadążanie za nowymi zagrożeniami cybernetycznymi to ich największe wyzwanie.

MŚP chcą większego wsparcia w poprawie swojej postawy wobec cyberbezpieczeństwa Niezależnie od tego, jak przytłoczone są MŚP próbą nadążenia za technologią i dzisiejszymi zagrożeniami cybernetycznymi, ankieta Sage pokazała również, że są one skłonne poprawić swoją postawę wobec bezpieczeństwa.

Subscribe

Ostatnio dodane

spot_img