18.6 C
Warszawa
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaTechnologiaNowa przyszłość w elektronice, czy nadprzewodniki LK-99 to przełom?

Nowa przyszłość w elektronice, czy nadprzewodniki LK-99 to przełom?

Data:

Zobacz również

Chiński gigant BYD na czele producentów samochodów elektrycznych

Chińska firma BYD, z siedzibą w Shenzhen, stała się...
spot_imgspot_img

W minioną środę, trzej naukowcy – Sukbae Lee, Ji-Hoon Kim, Young-Wan Kwon – dokonali odkrycia, które zrobiło furorę w całym świecie nauki.

Naukowcy z Korei Południowej ogłosili, że stworzyli nadprzewodnik zdolny do działania w temperaturze aż 127 stopni Celsjusza. Chociaż jest to na razie tylko wstępne doniesienie naukowe i nie zostało jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie, potwierdzenie tego osiągnięcia mogłoby zwiastować technologiczną rewolucję.

Nadprzewodniki są to specjalne materiały, które przewodzą prąd bez żadnej rezystancji, co umożliwia przesyłanie energii elektrycznej bez strat. Obecnie dostępne nadprzewodniki wymagają jednak ekstremalnie niskich temperatur, co ogranicza ich praktyczne zastosowanie.

Zespół z Uniwersytetu Koreańskiego twierdzi, że opracował nadprzewodnik, który nie tylko nie potrzebuje ekstremalnie niskich temperatur, ale jest zdolny do działania do 127 stopni Celsjusza przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym.

To sugeruje, że należy zachować ostrożność wobec prezentowanych wyników, przynajmniej do momentu ich opublikowania w recenzowanym czasopiśmie.

Zgodnie z doniesieniami naukowców, do tej pory możliwe było osiągnięcie nadprzewodnictwa w temperaturze pokojowej, ale tylko przy ekstremalnie wysokich ciśnieniach, co praktycznie uniemożliwiało wykorzystanie tych materiałów.

Innowacja z Korei, oparta na ołowiu i apatycie (LK-99), ma być pierwsza, która przełamuje te ograniczenia – zapewniają badacze.

„Nadprzewodnik LK-99 ma szereg potencjalnych zastosowań, takich jak magnesy, silniki, kable, pociągi magnetyczne, przewody zasilające, kubity komputerów kwantowych, anteny terahercowe itp. Jesteśmy przekonani, że nasze odkrycie to przełomowe wydarzenie, które otworzy nową erę dla ludzkości” – deklarują naukowcy w swoim raporcie.

Subscribe

Ostatnio dodane

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj