Chiny odpowiadały za prawie połowę światowych wydatków na niskoemisyjne technologie w 2022 roku, co mogło stanowić wyzwanie dla wysiłków USA na rzecz zwiększenia produkcji krajowej czystej energii. Chiny ponownie przodowały na świecie pod względem inwestycji w czystą energię w ubiegłym roku, co może stanowić wyzwanie dla wysiłków USA na rzecz rozwoju większej produkcji krajowej.
Prawie połowa światowych wydatków na technologie niskoemisyjne miała miejsce w Chinach, według niedawnej analizy firmy badawczej BloombergNEF. Kraj ten wydał w 2022 roku 546 miliardów dolarów na inwestycje, które obejmowały energię słoneczną i wiatrową, pojazdy elektryczne i baterie.
To prawie cztery razy więcej niż inwestycje USA, które wyniosły łącznie 141 miliardów dolarów. Unia Europejska była druga po Chinach z 180 miliardami dolarów inwestycji w czystą energię.
Chiny dominowały również w produkcji niskoemisyjnej, odpowiadając za ponad 90 procent z 79 miliardów dolarów zainwestowanych w ten sektor w ubiegłym roku, według raportu.
Wyniki te pojawiają się w momencie, gdy USA i Europa pracują nad rozszerzeniem krajowej zdolności produkcyjnej. Stany Zjednoczone zaczęły w ostatnich miesiącach wprowadzać korzyści wynikające z ustawy o redukcji inflacji, która jest wypełniona 369 miliardami dolarów zachęt mających na celu rozwój amerykańskiego przemysłu czystej energii.
Ale konkurowanie z sieciami Chin nie będzie łatwe.
„Chiny zdołały wyhodować naprawdę zintegrowane, efektywne łańcuchy wartości do produkcji rzeczy takich jak panele słoneczne, do produkcji rzeczy takich jak ogniwa baterii” – powiedział Antoine Vagneur-Jones, szef badania handlu i łańcuchów dostaw w BloombergNEF.
Obecnie oba stanowią znaczący procent dochodów z eksportu Chin – dodał. Ale Chiny również inwestują dużo w krajowe łańcuchy dostaw, w tym w komponenty turbin wiatrowych na potrzeby masowej rozbudowy morskich farm wiatrowych – powiedział Vagneur-Jones.
Ustawa o redukcji inflacji ma na celu przeciwdziałanie dominacji Chin, oferując miliardy dolarów w formie dotacji dla produkcji krajowej. Jedno z głównych postanowień, na przykład, oferuje konsumentom tysiące dolarów w formie ulg podatkowych przy zakupie pojazdu elektrycznego – ale tylko wtedy, gdy większość komponentów baterii jest produkowana lub montowana w Ameryce Północnej.
Te zachęty wywołały silne krytyki na arenie międzynarodowej, szczególnie ze strony Unii Europejskiej. Ale prezydent Joe Biden był jasny co do swojego celu, mówiąc w przemówieniu w zeszłym tygodniu, że „łańcuchy dostaw zaczną się tutaj” (Climatewire, 27 stycznia).
Dane BloombergNEF nie uwzględniają dziesiątek planowanych fabryk w USA ogłoszonych w ostatnich miesiącach. Ale podczas gdy zachęty z Ustawy o Redukcji Inflacji zaczną wpływać na udział Chin w produkcji, Vagneur-Jones powiedział, że stanie się to stopniowo.