26.8 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaZielona StrefaKonserwacja paneli PV? Jak i kiedy potrzebna.

Konserwacja paneli PV? Jak i kiedy potrzebna.

Data:

Zobacz również

Chiński gigant BYD na czele producentów samochodów elektrycznych

Chińska firma BYD, z siedzibą w Shenzhen, stała się...
spot_imgspot_img

Instalacja fotowoltaiczna to samowystarczalny system, który umożliwia automatyczne wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Mimo że jest to technologia niewymagająca stałej obsługi, wymaga pewnych działań konserwacyjnych szczególnie kiedy pogoda nie sprzyja czy budowa obok nas powoduje duże ilości zanieczyszczeń.

Dbając o panele fotowoltaiczne, warto pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i szybkim usuwaniu ewentualnych usterek, co pozwala na zachowanie ich pełnej wydajności przez długi czas. Jak więc dbać o panele i jak często przeprowadzać ich przegląd?

Dlaczego dbanie o panele fotowoltaiczne jest tak ważne?

Panele fotowoltaiczne przyciągają wielu ze względu na możliwość oszczędzania na rachunkach za prąd oraz ich ekologiczny charakter. Dodatkowo, obsługa paneli jest stosunkowo prosta, a dostępne dofinansowania czynią inwestycję jeszcze bardziej atrakcyjną.

Jednak korzystając z tej technologii, nie można zapominać o konieczności dbania o jej sprawność. Regularne czyszczenie i konserwacja zapewniają długotrwałą i bezawaryjną pracę paneli. Czyste panele są bardziej wydajne, co jest kluczowe w okresach mniejszego nasłonecznienia. Zaniedbanie konserwacji może prowadzić do drogich napraw.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Choć wiele działań konserwacyjnych można przeprowadzić samemu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Panele powinny być myte delikatnie, używając miękkiej gąbki lub szczotki, aby uniknąć porysowania ich powierzchni. Należy unikać silnych detergentów oraz myjek ciśnieniowych. Najlepiej myć panele rano lub wieczorem, gdy nie są one nagrzane. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo przeprowadzić czyszczenie, warto zwrócić się do specjalistów. Na czas mycia zaleca się również wyłączenie instalacji.

Kiedy konserwacja paneli fotowoltaicznych?

Jak często przeprowadzać przegląd fotowoltaiki? Mimo niskiej awaryjności systemów PV, regularne przeglądy są niezbędne. Polskie prawo zaleca przeprowadzanie pełnego przeglądu co 5 lat. Jednak warto to robić częściej, aby szybko wykryć ewentualne problemy szczególnie kiedy mamy zastrzeżenia do parametrów na falowniku.

Dlaczego regularne przeglądy są tak ważne?

Zaniedbanie regularnych przeglądów może prowadzić do utraty gwarancji, spadku wydajności czy skrócenia żywotności systemu. W skrajnych przypadkach może to nawet doprowadzić do kosztownych awarii. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o swoją instalację fotowoltaiczną szczególnie że dużo firm oferuje nawet wieloletnie okresy bezpłatnych usług serwisowych.

Subscribe

Ostatnio dodane

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj