18.6 C
Warszawa
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaSztuczna inteligencjaInteligentny, miękki czujnik poprawia interakcje ludzko-maszynowe i rewolucjonizuje robotykę oraz protezy

Inteligentny, miękki czujnik poprawia interakcje ludzko-maszynowe i rewolucjonizuje robotykę oraz protezy

Data:

Zobacz również

Chiński gigant BYD na czele producentów samochodów elektrycznych

Chińska firma BYD, z siedzibą w Shenzhen, stała się...
spot_imgspot_img

Inżynierowie osiągnęli znaczący przełom w dziedzinie robotyki, tworząc nowy typ inteligentnego, miękkiego czujnika, który może poprawić protezy i zwiększyć interakcje między ludźmi a robotami. Potrzeba lepszego czujnika Ludzka skóra ma zdolność do odczuwania różnych bodźców, takich jak siła, ciśnienie, temperatura i korozja. Potrafi też odczuwać ból i rozpoznawać kształty przedmiotów dzięki wielu receptorom. Eksperci próbują naśladować tę wrażliwość za pomocą czujników.

Czujniki sprawiają, że maszyny stają się bardziej zdolne i bardziej przypominające żywe istoty, umożliwiając ludziom pracę i zabawę obok nich. Jednak konwencjonalne czujniki używane w robotyce czy protezach potrafią wykrywać jedynie ciśnienie. Większość z nich nie ma zdolności wykrywania ruchu poziomego, co powoduje, że zbyt mocno ściskają lub upuszczają przedmioty.

Nawet jeśli wykazują jakiekolwiek zdolności czujnikowe, to są to tylko czujniki ciśnienia. W efekcie nie pozwalają one amputantom na dokładną manipulację, ponieważ nie mogą wykryć, że coś się ślizga. W miarę jak czujniki stają się bardziej podobne do skóry, istnieje potrzeba stworzenia bardziej inteligentnych robotów poprzez poprawę zdolności czujników do reagowania na bodźce zewnętrzne.

Rewolucyjna skóra robota

Co najmniej kilkanaście firm na świecie, takich jak Honda, Tesla i Sanctuary AI, obecnie rozwija roboty humanoidalne i przemysłowe do różnych celów. Chociaż mogą one wykonywać różne zadania, brakuje im ludzkiego dotyku, co oznacza, że brakuje im zręczności i wrażliwości.

Badacze z University of British Columbia (UBC) poczynili krok naprzód, rozwijając inteligentny, rozciągliwy i wysoce wrażliwy rodzaj gumy przypominającej ludzką skórę. Ta innowacja otworzyła drzwi do szerokiej gamy zastosowań w robotyce i protezach.

Czujnik został stworzony przez dr. Mirzę Saquiba Sarwara w ramach jego doktoratu z elektrotechniki i informatyki na wydziale nauk stosowanych UBC. Według Sarwara, ten czujnik może wykrywać różne rodzaje sił i zapewnia wrażliwość dotyku oraz zręczność, gdy jest przyklejony do powierzchni protezy ręki lub kończyny robota. Dzięki temu maszyny mogą wykonywać trudne zadania, takie jak podnoszenie miękkiego owocu czy trzymanie delikatnych przedmiotów, takich jak jajko czy szklanka wody, bez ich miażdżenia czy upuszczania.

Rewolucyjny czujnik składa się głównie z gumy silikonowej, tego samego materiału używanego do tworzenia specjalnych efektów skórnych w filmach. Jego unikalna konstrukcja pozwala skórze robota fałdować się i marszczyć. Ponieważ czujnik jest miękki w dotyku, jak ludzka skóra, pomaga to uczynić interakcje ludzkie bezpieczniejs

Subscribe

Ostatnio dodane

spot_img