18.6 C
Warszawa
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaCiekawostkiEpoka lodowcowa w Europie w 2025 roku? Naukowcy alarmują

Epoka lodowcowa w Europie w 2025 roku? Naukowcy alarmują

Data:

Zobacz również

Chiński gigant BYD na czele producentów samochodów elektrycznych

Chińska firma BYD, z siedzibą w Shenzhen, stała się...
spot_imgspot_img

Zatrzymanie ważnych oceanicznych prądów prowadzi do poważnych i trudnych do przewidzenia zmian klimatycznych, które mogą uczynić znaczną część Ziemi niezdatną do zamieszkania.

Chodzi o AMOC (Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna). Za tym długim i niezbyt jasnym terminem kryje się system prądów Oceanu Atlantyckiego, w tym dobrze znany Gulf Stream. Od tego systemu w dużej mierze zależy klimat naszej planety. Można śmiało powiedzieć, że AMOC kształtuje pogodę. W ciągu ostatnich trzech dekad, od połowy lat 90. XX wieku, AMOC spowalnia pod wpływem działalności ludzkiej. Teraz naukowcy uważają, że AMOC może całkowicie zniknąć (zatrzymać się) w najbliższej przyszłości – w dowolnym momencie, zaczynając od 2025 roku.

Nie można przewidzieć wszystkich konsekwencji zniknięcia Cyrkulacji, nawet przy użyciu najpotężniejszego komputera, ale bez komputerów jest oczywiste, że to zdarzenie prowadzi do szybkich i bardzo dużych zmian w klimacie w USA, Europie, Azji i wszystkich innych regionach. Krótko mówiąc, na całej planecie.

Mówimy o naprawdę dużych zmianach. W Europie może na przykład nadejść kolejna epoka lodowcowa. Poziom wody w morzach i oceanach może wzrosnąć o dziesiątki metrów, po czym woda zaleje tysiące miast i ogromne obszary przybrzeżne oraz niezliczone wyspy. Ci, którzy mają szczęście uniknąć epoki lodowcowej, będą mieli pecha z innymi katastrofami klimatycznymi, takimi jak burze i huragany, powodzie i susze itp.

Aby dowiedzieć się, co może spowodować zatrzymanie prądów w Atlantyku, w tym przede wszystkim Gulf Stream, można obejrzeć film katastroficzny sprzed 20 lat „Pojutrze. Przedstawia on chaos, który nastąpi na Ziemi z powodu topnienia lodowców. Nikt nie wie, czy twórcy filmu przesadzili z opisem horrorów czy zbagatelizowali skutki topnienia lodowców.

„Uważamy, że przy obecnej sytuacji z emisjami szkodliwych substancji do atmosfery AMOC zatrzyma się gdzieś w połowie wieku”, – piszą autorzy badania opublikowanego 25 lipca w czasopiśmie Nature Communications.

Naukowcy, którzy nie uczestniczyli w tym apokaliptycznym badaniu, różnie podchodzili do jego wyników. Przeciwnicy wskazują na wiele podobnych, niespełnionych prognoz końca świata. Jednak jest oczywiste, że niezależnie od tego, czy autorzy kolejnego badania mają rację czy się mylą, ludzkość przyspiesza w kierunku niebezpiecznej granicy, po przekroczeniu której rozpoczną się nieodwracalne procesy. To, co dzieje się z pogodą w ostatnich latach, w tym oczywiście obecna anomalna fala upałów, która teraz obejmuje rozległe regiony półkuli północnej, nastawia pesymistycznie.

Subscribe

Ostatnio dodane

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj