26.8 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaWiadomości PolskaElektrownia atomowa - to już pewne!

Elektrownia atomowa – to już pewne!

Data:

Zobacz również

Chiński gigant BYD na czele producentów samochodów elektrycznych

Chińska firma BYD, z siedzibą w Shenzhen, stała się...
spot_imgspot_img

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), będąca własnością państwa, zawarła umowę Engineering Service Contract z konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Umowa ta dotyczy zaprojektowania elektrowni jądrowej z trzema reaktorami AP1000, która ma być zlokalizowana nad Bałtykiem. Szacunkowa wartość kontraktu wynosi ponad 1,5 mld zł, choć ostateczna suma będzie zależała od aktualnego kursu dolara, gdyż umowa została zawarta w walucie amerykańskiej.

W ramach umowy, w ciągu najbliższych 18 miesięcy, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, współpracując z zespołem PEJ, opracuje pełny projekt budowlany nie tylko wyspy jądrowej, ale także innych kluczowych elementów elektrowni, w tym sekcji z turbozespołami. Ostateczne modele turbin i generatorów zostaną określone w późniejszym etapie.

Projekt obejmuje przygotowanie około 400 raportów, co wymaga zaangażowania około 2 milionów roboczogodzin. Zgodnie z umową, raportowanie będzie odbywać się na bieżąco, a w przypadku ewentualnych opóźnień, zostały ustalone procedury sanacyjne.

Umowa z konsorcjum Westinghouse-Bechtel stanowi pierwszy istotny krok w ramach rządowego projektu budowy elektrowni jądrowej. Oczekuje się, że projekt zostanie ukończony na początku 2025 roku, a główny kontrakt EPC zostanie zawarty do końca tego samego roku, co teoretycznie umożliwi rozpoczęcie budowy w 2026 roku.

Jednakże, kwestie związane z modelem finansowym przedsięwzięcia, w tym sposób i terminy płatności za cały projekt, nadal pozostają niewyjaśnione. Wiadomo, że rozważany jest kontrakt różnicowy, ale brakuje dalszych szczegółów. Pełnomocnik Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapowiedziała, że planuje złożyć wniosek prenotyfikacyjny do Komisji Europejskiej w sprawie systemu wsparcia przed nadchodzącymi wyborami.

Dodatkowo, istnieje ryzyko opóźnienia projektu, co wynika z rozbieżności w harmonogramach zawartych w różnych dokumentach. Na przykład, zgodnie z obowiązującą wersją programu rozwoju energetyki jądrowej, decyzje środowiskowa i lokalizacyjna powinny zostać wydane już w 2022 roku. Jednak decyzja środowiskowa została wydana we wrześniu 2023 roku, a decyzja lokalizacyjna jest spodziewana w listopadzie tego roku. Mimo to, zarówno rząd, jak i PEJ utrzymują, że projekt przebiega zgodnie z planem.

Subscribe

Ostatnio dodane

spot_img