14.5 C
Warszawa
środa, 4 października, 2023
Strona głównaZielona StrefaCeny modułów nadal spadają? Czy to odpowiedź spadku zaintresowania?

Ceny modułów nadal spadają? Czy to odpowiedź spadku zaintresowania?

Data:

Zobacz również

Aktualne auta elektryczne nic nie warte? Chińczycy zmienią rynek?

400 km w 10 minut 16 sierpnia firma CATL wprowadziła...
spot_imgspot_img

Chociaż koszty surowców w Chinach powoli stabilizują się, ceny modułów PV nadal spadają, ponieważ poziom zapasów pozostaje bardzo wysoki.

Po raz piąty z rzędu ceny modułów spadły średnio o około 6%. Trwający spadek cen doprowadził do ogólnego średniego obniżenia o 25% we wszystkich technologiach modułów od początku roku.

Mimo stabilizacji kosztów surowców w Chinach, wysokie zapasy nadal obniżają ceny modułów. Producenci i hurtownicy borykają się z powtarzającymi się stratami w codziennej działalności. Aby pozbyć się tych nagromadzonych zapasów, trzeba oferować zniżki, a ci, którzy nie chcą sprzedawać poniżej cen produkcji lub zakupu, stoją w obliczu ryzyka przegrania.

Chińczycy wstrzymują kolejne dostawy

W odpowiedzi producenci azjatyccy radzą sobie z sytuacją, ograniczając napełnianie europejskich magazynów i redukując uzupełnianie zapasów. Niemniej jednak presja na sprzedaż trwa, ponieważ istniejące zapasy tracą na wartości co tydzień. Niektórzy klienci modułów próbują wycofać się z obecnych kontraktów dostawczych lub anulować bieżące zamówienia. Jednak takie działania nie są proste i wiążą się z potencjalnie wysokimi karami. Zaleca się niewielką korektę ceny zakupu podczas tych negocjacji.

2024 przyniesie odbicie?

Nie jest pewne, jak długo potrwa ten trudny scenariusz rynkowy. Sytuacja mogłaby się poprawić, gdyby popyt na PV wzrósł w Europie pod koniec lata, w połączeniu z końcoworocznym ożywieniem na chińskim rynku. Niemniej jednak dokładny zakres zapasów paneli słonecznych, zwłaszcza technologii PERC, w europejskich magazynach oraz harmonogram ich wyprzedaży pozostają niepewne. W nadchodzących tygodniach i miesiącach przewiduje się dalsze obniżki cen.

Z pewnością na ożywienie rynku przyjdzie nam poczekać co najmniej do przyszłego roku, kontrakty długoterminowe i dostawy to kwestie miesięcy.

Subscribe

Ostatnio dodane

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj