14.5 C
Warszawa
środa, 4 października, 2023
Strona głównaCiekawostkiAstro Barbie: Para lalek, które poleciały w kosmos, teraz na wystawie

Astro Barbie: Para lalek, które poleciały w kosmos, teraz na wystawie

Data:

Zobacz również

Aktualne auta elektryczne nic nie warte? Chińczycy zmienią rynek?

400 km w 10 minut 16 sierpnia firma CATL wprowadziła...
spot_imgspot_img

Po kilku miesiącach spędzonych na niskiej orbicie okołoziemskiej, dwie lalki astronautki Barbie dołączają do rzadkiej kolekcji tej ikonicznej lalki kosmicznej.

Dwie lalki astronautki Barbie spędziły pewien czas na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zdjęcie: Mattel

W lutym 2022 roku, dwie lalki Barbie odpowiedziały na niezwykłe wezwanie: „Chodź, Barbie, idziemy na imprezę… w kosmos.” Ubrane w białe skafandry, para spędziła kilka miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wśród prawdziwych astronautów. Teraz, gdy są z powrotem na Ziemi, dwie lalki astronautki Barbie są prezentowane w National Air and Space Museum jako część wystawy poświęconej jednemu z najbardziej ikonicznych wyglądów tej lalki.

Smithsonian’s National Air and Space Museum niedawno ujawniło najnowszy dodatek do swojej kolekcji Astronaut Barbie, która teraz obejmuje jedynie dwie lalki, które faktycznie poleciały w kosmos.

Ta szczególna para lalek Barbie o tematyce kosmicznej nie tylko ubrała swoje skafandry astronautyczne dla zabawy, ale wykorzystała je jako część Misji DreamStar, współpracy między firmą zabawkową Mattel a NASA, której celem było zachęcenie młodych dziewcząt do zostania astronautkami i naukowcami kosmicznymi.

Lalki astronautki wystartowały na pokładzie rakiety Antares w lutym 2022 roku i spędziły kilka miesięcy w mikrograwitacji na pokładzie ISS. Podczas pobytu w kosmosie lalki unosiły się w środowisku mikrograwitacyjnym, zwiedzając Warzywny Ogród stacji kosmicznej, Laboratorium Mroźnicze Minus Osiemdziesiąt Stopni, a także słynne okno Cupola, które oferuje zapierający dech w piersiach widok Ziemi poniżej.

Jako część linii Barbie Space Discovery, dwie lalki astronautki Barbie były ubrane w białe skafandry z różowymi i niebieskimi detalami, białymi rękawiczkami i białymi butami. Jednak przed poleceniem w kosmos, lalki musiały podróżować z niewielkim bagażem, pozostawiając wszystkie swoje akcesoria, a ich włosy musiały być ułożone w taki sposób, aby nie wypadały w środowisku lotu kosmicznego.

Oprócz dwóch lalek Barbie, które poleciały w kosmos, w Udvar-Hazy Center muzeum w Chantilly, w stanie Wirginia, znajdują się również trzy inne wersje Astronaut Barbie: Miss Astronaut z 1965 roku, Astronaut Barbie z 1985 roku i Moon landing Barbie z 1994 roku.

Miss Astronaut była pionierką – pierwsza lalka Barbie w skafandrze kosmicznym została wydana 13 lat przed tym, jak NASA zaczęło przyjmować kobiety do swojej grupy astronautów w 1978 roku, i 18 lat przed tym, jak Sally Ride stała się pierwszą Amerykanką w kosmosie w 1983 roku.

Subscribe

Ostatnio dodane

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj