Podczas wizyty prezydenta Bidena w stanie Wisconsin, firma Siemens ogłosiła, że rozpocznie produkcję inwerterów fotowoltaicznych w Kenosha, w stanie Wisconsin. W tym miejscu firma będzie produkować komponenty słoneczne na skalę przemysłową, specjalnie zaprojektowane dla rynku amerykańskiego. Zakład w Kenosha, zarządzany przez długoletniego partnera produkcyjnego firmy, Sanmina, ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na lokalną produkcję kluczowych części do projektów fotowoltaicznych oraz pomóc klientom w pełni korzystać z ulg podatkowych i zachęt dla krajowej produkcji.
Działalność w zakładzie w Kenosha będzie najnowszym rozszerzeniem amerykańskiej obecności Siemens. W ciągu ostatnich czterech lat firma zainwestowała 3 miliardy dolarów w rozwój produkcji w USA oraz inne strategiczne działania M&A.
„Według Stowarzyszenia Branży Energetyki Słonecznej (SEIA), całkowita liczba zainstalowanych amerykańskich flot fotowoltaicznych ma wzrosnąć pięciokrotnie od 2022 do 2033 roku. Dzięki dostępnym teraz ulgom podatkowym wynikającym z Ustawy o Redukcji Inflacji, popyt ten będzie jeszcze większy,” powiedział Brian Dula, Wiceprezydent ds. elektryfikacji i automatyki w Siemens Smart Infrastructure USA.
Przewiduje się, że produkcja w zakładzie rozpocznie się na początku 2024 roku i osiągnie poziom produkcji 5 200 inwerterów BPTL3 (800MW) rocznie. Inwertery, o mocy od 125 do 155 kW, będą produkowane z efektywnością 99% zatwierdzoną przez Kalifornijską Komisję ds. Energii. Inwertery są przystosowane do paneli słonecznych o napięciu 1000 lub 1500 V DC i mogą być stosowane w architekturach zdecentralizowanych lub „wirtualnie centralnych”.
Prace w zakładzie pozwolą na stworzenie nawet kilkunastu miejsc pracy w początkowym okresie działalności, z planami zwiększenia tej liczby w przyszłości zarówno w zakładzie, jak i w regionalnym łańcuchu dostaw – informuje Siemens.