5.1 C
Warszawa
poniedziałek, 2 grudnia, 2024
Strona głównaZielona StrefaNajpopularniejsze mity dotyczące energii słonecznej

Najpopularniejsze mity dotyczące energii słonecznej

Data:

Zobacz również

Chiński gigant BYD na czele producentów samochodów elektrycznych

Chińska firma BYD, z siedzibą w Shenzhen, stała się...
spot_imgspot_img

Zbyt drogie, niewystarczająco efektywne, czy nie zadziała w miejscu, w którym mieszkam, to tylko niektóre z argumentów „przeciwko” temu zielonemu źródłu energii.

Oto trzy najpopularniejsze mity dotyczące energii słonecznej i dlaczego są one po prostu nieprawdziwe.

Mit 1: Produkcja panelu słonecznego zużywa więcej energii niż ilość energii, którą panel ten wyprodukuje w ciągu swojego życia.

To stwierdzenie było prawdziwe może 20 lat temu, ale nie dzisiaj. Mit ten odnosi się do okresu zwrotu energetycznego, który określa, ile czasu potrzeba panelowi słonecznemu, aby wyprodukować tyle energii, ile zużyto do jego wyprodukowania. Dzięki lepszej i bardziej efektywnej technologii słonecznej, okres zwrotu energetycznego dla modułów słonecznych wynosi obecnie od dwóch do pięciu lat. Jako że żywotność typowej elektrowni słonecznej wynosi 40 lat, nie ma problemu ze spłatą „długu energetycznego” w pierwszych latach eksploatacji.

Mit 2: Nie można wytwarzać energii elektrycznej z paneli słonecznych w pochmurne lub deszczowe dni.

Tak długo, jak jest światło dzienne, można przekształcać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną za pomocą ogniw słonecznych. W nocy, gdy słońce jest po drugiej stronie planety, nie jest to możliwe. Czyli nawet jeśli jest pochmurno lub pada deszcz w ciągu dnia, nadal można korzystać z korzyści płynących z promieniowania słonecznego, choć w mniejszym stopniu – około 10% tego, co w słoneczny dzień.

Mit 3: Panele słoneczne przekształcają ciepło od słońca w energię elektryczną.

To nie ciepło jest przekształcane w energię elektryczną, ale promieniowanie elektromagnetyczne. Wielu ludzi myśli, że im cieplej, tym więcej energii jest wytwarzane. Jednak panel słoneczny reaguje na ciepło podobnie jak Twój telefon czy komputer – mniej wydajnie. Produkcja energii słonecznej jest najbardziej optymalna w słonecznych i chłodnych warunkach, na przykład wiosną w Europie. To właśnie wtedy obserwujemy najwyższe wskaźniki produkcji.

Podsumowanie i konkluzje

Wytwarzanie energii z paneli fotowoltaicznych to bardzo ugruntowana technologia, która mimo dziesięcioleci użytkowania wciąż doświadcza szybkiego rozwoju technologicznego – zarówno pod względem wzrostu efektywności, jak i redukcji kosztów.

Subscribe

Ostatnio dodane

spot_img