Home Bezpieczeństwo w sieci Mężczyzna w wieku 76 lat uwierzył, że ma kontakt z księciem Dubaju...

Mężczyzna w wieku 76 lat uwierzył, że ma kontakt z księciem Dubaju i stracił ponad 70 tysięcy złotych

0

Pomimo licznych kampanii społecznych i działań informacyjnych, w tym tych prowadzonych przez krakowską policję, nadal zdarzają się przypadki, gdy ludzie padają ofiarami oszustw, tracąc swoje oszczędności. Oszuści, korzystając z różnych metod manipulacji, wyłudzają od swoich ofiar duże sumy pieniędzy.

Niedawno 76-letni krakowianin zgłosił się do policji, informując, że padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna założył profil na jednym z portali społecznościowych, gdzie nawiązał kontakt z osobą podającą się za „księcia, następcę tronu Dubaju”. Rozpoczęła się między nimi korespondencja, a fałszywy książę zyskał zaufanie seniora.

Po pewnym czasie „książę” zaoferował 76-latkowi prezent w postaci złotej biżuterii i dużej sumy pieniędzy. Kilka dni później poinformował, że paczka utknęła na granicy i aby ją odblokować, konieczne jest uiszczenie opłaty celnej. Senior, nieświadomy oszustwa, przelał na podane konto ponad 70 tysięcy złotych.

O swojej nietypowej znajomości i oczekiwaniu na przesyłkę 76-latek opowiedział znajomym, którzy szybko uświadomili go, że mógł paść ofiarą oszustwa.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, zwłaszcza gdy proponują oni przekazanie pieniędzy. W sytuacji jakichkolwiek wątpliwości co do intencji drugiej osoby, warto porozmawiać o swoich obawach z bliskimi i nie podejmować pochopnych decyzji. Zalecamy również zgłaszanie prób oszustwa na policję.

Wyjdź z wersji mobilnej